1 marca 2023 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy Szydłowca wspólnie uczcili święto uczestnictwem w Mszy Świętej w kościele św. Zygmunta pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Kucharskiego. Nabożeństwo odprawione zostało w intencji poległych i ich rodzin.

   Po Eucharystii w Parku Niepodległości, gdzie zebrały się poczty sztandarowe, kombatanci, strzelcy, młodzież szkolna i nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i instytucji oraz rodziny niezłomnych z naszego terenu, zgromadzonych powitał Robert Górlicki – wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. Po odegraniu Hymnu Narodowego ksiądz dziekan Marek Kucharski odmówił modlitwę za spokój duszy Poległych. Po duchownym głos zabrał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który podkreślił, że powinniśmy pamiętać o bohaterach Armii Krajowej i oddziałach partyzanckich, ponieważ nasza wolność jest również ich zasługą; są dla nas symbolem niezłomności.

   Następnie Jerzy Bąk (sekretarz szydłowieckiego Koła AK) przypomniał historię wydarzeń, kiedy strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Marek Janczyk odczytał uroczysty Apel Pamięci Poległych, zaś delegacje złożyły biało – czerwone wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w symbolicznym hołdzie bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny. Obchody uświetniła gra Tomasza Gila – Kapelmistrza Miejskiej Orkiestry Dętej, który wykonał utwór „Cisza”.

   Po uroczystości w Parku Niepodległości udano się do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie dyrektor placówki – Arkadiusz Bogucki przywitał uczestników obchodów i zaprosił na program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny pt. „ Przywrócenie pamięci…” Recytacje i śpiew utworów mówiących o tragicznych losach żołnierzy niezłomnych były    pięknym akcentem wydarzenia. Prezentacja w tle przypominała, że nasza historia to nasze korzenie, do których trzeba powracać; winni jesteśmy kolejnym pokoleniom przekazywanie pamięci.

   Ostatnim punktem gminnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był program artystyczny. Publiczność zgromadzoną w sali gimnastycznej budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego przy ul. Folwarcznej przywitał pan dyrektor Arkadiusz Bogucki, który zaprosił obecnych na montaż słowno-muzyczny pt. „PRZYWRÓCENI PAMIĘCI

   Młodzi artyści wzruszająco opowiedzieli o bohaterach święta – żołnierzach skazanych na zapomnienie, którzy do końca pozostali wierni swoim ideałom. W walce o wolność złożyli najwyższą ofiarę, docenioną przez potomnych dopiero po latach – dlatego my, współcześni, z szacunkiem pochylamy głowy nad ich losem, czcimy pamięć tych, o których przez wiele lat milczała historia.

   Wzruszającą lekcję historii w ciszy i skupieniu obejrzeli przedstawiciele władz miasta, kombatanci, nauczyciele i uczniowie. Obecni na uroczystości swoją postawą oddali hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Ojczyzny.

   Na zakończenie uroczystości głos zabrał w imieniu uczestników obchodów Burmistrz Artur Ludew, który – dziękując występującym - nawiązał w swoim wystąpieniu do historycznych okoliczności święta oraz do aktualnej sytuacji na Ukrainie, zaapelował do młodzieży o docenienie wolności, o którą walczyli nasi przodkowie.

   Program artystyczny przygotowali uczniowie klas IV-VIII PSP nr 1 w Szydłowcu pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Piwowarczyk, Marzeny Pielas, Justyny Bębenek-Augustyniak, Barbary Kasprzyk oraz Michała Stefanka.

Narracja:

  • Hanna Stopa,
  • Krzysztof Banaszczyk (kl. VIII A).

Recytatorzy:

  • VIII A - Oliwia Jarzyńska, Hania Kamienik, Nikola Ubysz, Piotr Winiarski,
  • VII B – Martyna Bukowska,
  • VI A – Szymon Jakubczyk.

Piosenki:

  • VIII E – Natalia Karpeta,
  • V A – Jan Gawor, Jeremi Sobutka, Adam Zagórski,
  • IV A – Nikola Augustyniak.